WYKŁADOWCA: IWONA WOŁKIEWICZ -jest absolwentką Studiów Podyplomowych z Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej. Umiejętności trenerskie szkoliła na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz licznych kursach trenerskich. Wieloletni praktyk na stanowiskach Specjalisty ds. Administracji Personalnej, Specjalisty ds. Rozwoju Personelu, HR Business Partner. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych korporacjach Coca – Cola HBC, PTK Centertel (Orange), GTS Poland (Grupa T-Mobile), MDDP Outsourcing Kadr i Płac (usługi świadczone m.in. dla firm: Alior Bank, Krono, AccorHotels, Merck). Od 12 lat prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy. Wieloletni współpracownik Uczelni Techniczno -Handlowej im. H. Chodkowskiej. Od sześciu lat związana z Infor, gdzie prowadzi szkolenia online (Inforakademia), stacjonarne, jak również jest prelegentem na licznych Konferencjach organizowanych pod patronatem Gazety Prawnej. Prowadzi także szkolenia otwarte dla firm szkoleniowych oraz zamknięte dla konkretnych firm zarówno z sektora publicznego jak też z sektora prywatnego. Doradza jak wykorzystać przepisy prawa pracy w elastycznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Proponuje szereg praktycznych rozwiązań usprawniających pracę w dziale kadr.
CEL KURSU ORAZ WYMAGANIA WSTĘPNE DLA SŁUCHACZY:
Szkolenie ma na celu przygotowanie pracodawców do wprowadzenia procedur wewnętrznych zgłaszania naruszeń prawa, w związku z implementacją dyrektywy unijnej dotyczącej sygnalistów do prawa polskiego. Termin na przygotowanie i wdrożenie procedury wewnętrznego kanału zgłoszeń jest bardzo krótki, bo tylko jeden miesiąc do dnia wejścia Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Słuchaczami szkolenia mogą być osoby posiadające co najmniej wykształcenie średnie, uznające potrzebę doskonalenia zawodowego oraz rozumiejące istotę i znaczenie przestrzegania norm i zasad etycznych w pracy zawodowej.
ORGANIZACJA:
CZAS TRWANIA KURSU: 5 godzin (godzina lekcyjna to 45 minut). 9:00 - 13:15
Kurs realizowany jest w formie online.
OPIS SZKOLENIA I WYMAGANIA SPRZĘTOWE:
Uczestnik powinien dysponować komputerem lub urządzeniem mobilnym, z dostępem do Internetu (przeglądarka Google Chrome lub Firefox).
Szkolenie prowadzone jest w formule online, zapewniającej kontakt z wykładowcą (za pośrednictwem kamery) poprzez platformę internetową.
UCZESTNICY SZKOLENIA: Szkolenie skierowane jest do dyrektorów personalnych, pracowników działu HR, kierowników komórek organizacyjnych, pracowników biur rachunkowych, osób, które chciałyby rozpocząć pracę w dziale personalnym.
METODY PRACY I MATERIAŁY SZKOLENIOWE:
Proces kształcenia na kursie realizowany jest w formie zajęć wykładowo-seminaryjnych ONLINE z warsztatami w formie wytycznych do przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych, polegającymi na zdalnym, w czasie rzeczywistym, interaktywnym spotkaniu video z wykładowcą, do którego otrzymują Państwo dostęp za pośrednictwem programu/aplikacji ClickMeeting. W czasie zajęć wykorzystywane są autorskie materiały dydaktyczne przygotowane przez wykładowcę, które zostaną przesłane Państwu w formie elektronicznej przed szkoleniem.
PLAN NAUCZANIA:
- Czy obowiązek przygotowania procedur zgłoszeń wewnętrznych dotyczy Twojego pracodawcy
- Okres na wprowadzenie przez pracodawców procedury zgłaszania przez sygnalistów naruszeń prawa
- Czy sygnalistą może zostać tylko pracownik?
- Jakich obszarów dotyczą zgłaszane naruszenia prawa
- Kanały zgłoszeń
- wewnętrzny – obowiązki pracodawcy
- zewnętrzne – instytucje odpowiedzialne za prowadzenie zgłoszeń zewnętrznych
- ujawnienie publiczne – jako ostateczna droga zgłoszeń naruszeń prawa
- Procedura zgłoszeń wewnętrznych - zapoznanie pracowników i kontrahentów i kandydatów do pracy z procedurą zgłoszeń naruszeń prawa
- Zasady dokonywania zgłoszeń
- Wyznaczenie osoby upoważnionej do przyjmowania zgłoszeń i wsparcie zgłaszającego oraz przekazania zgłoszenia do komisji wyjaśniającej
- Komisja wyjaśniająca – jej skład i cel powołania
- Ochrona danych osobowych osoby zgłaszającej
- Terminy obowiązujące pracodawcę w przypadku zgłoszenia naruszeń prawa przez sygnalistę
- Jakich działań odwetowych nie można stosować w stosunku do pracowników, kandydatów do pracy a jakich do kontrahentów
- Czy pracodawca ma obowiązek stosowania rejestru zgłoszeń
- Przechowywanie dokumentacji związanej ze zgłoszeniami wewnętrznymi – oświadczenia, formularze zgłoszeń, informacja zwrotna
- Konsekwencje dla pracodawcy w przypadku niedostosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących ochrony sygnalistów
- Konsekwencje dla sygnalisty w sytuacji zgłaszania nieprawdziwych informacji
- Kolejne kroki sygnalisty w przypadku nie podjęcia przez pracodawcę działań wyjaśniających naruszeń prawa
- zgłoszenie do kanału zewnętrznego RPO
- działania wyjaśniające przez organ publiczny
- ujawnienie publiczne
EFEKTEM KSZTAŁCENIA NA KURSIE BĘDZIE:
- poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych dotyczących znajomości przepisów prawa pracy dotyczących Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, obowiązków w związku z ich wdrożeniem oraz przygotowania procedur wewnętrznych i dokumentacji w tym zakresie,
- umiejętność wykonywania pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
- umiejętność przewidywania skutków i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania.
SPOSÓB I FORMA ZALICZENIA:
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie § 23 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. 2175).
DODATKOWE INFORMACJE:
Zgłoszenie na kurs dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.wroclaw.skwp.pl.
Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia, które nadejdą po zamknięciu listy zgłoszeń są umieszczane na liście rezerwowej.
Potwierdzenie o uczestnictwie w kursie prześlemy pocztą elektroniczną na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
Wykładowcy nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia oraz materiałów szkoleniowych. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Realizacja szkolenia jest uzależniona od zainteresowania powyższą tematyką. Forma i termin rozpoczęcia i zakończenia kursu mogą ulec zmianie.
WARUNKI PŁATNOŚCI I REZYGNACJI:
Przesłanie formularza online stanowi zawarcie umowy wiążącej i jest jednocześnie zobowiązaniem do zapłaty. Wpłaty w pełnej wysokości zamówienia należy dokonać przed jego rozpoczęciem.
Przedpłaty w wysokości 100% prosimy kierować na numer konta:
PKO Bank Polski S.A 71 1020 5242 0000 2702 0018 6635; tytułem: imię i nazwisko/nazwa firmy oraz nazwa szkolenia.
Faktura pro forma zostaje wystawiona na pisemną prośbę uczestnika.
Rezygnację (najpóźniej na siedem dni roboczych przed terminem szkolenia) należy przesłać w formie pisemnej na adres szkolenia@wroclaw.skwp.pl. Za datę rezygnacji przyjmuje się termin wpłynięcia pisma do organizatora oraz otrzymania od niego potwierdzenia przyjęcia rezygnacji. Brak uiszczenia wpłaty oraz nieobecność na szkoleniu nie są jednoznaczne z rezygnacją.