WYKŁADOWCA
Lech Janicki - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 14 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.
OPIS
Zapłacić podatek dochodowy dopiero przy wypłacie zysku i oszczędzić sobie bieżącej ewidencji i obowiązków na gruncie CIT? A może dwukrotnie ujmować te same wydatki w kosztach firmy i rozwijać nowe produkty? A, co jeśli będę mógł płacić zaledwie 5 % CIT lub PIT? Te dylematy stoją przed wieloma podatnikami, którzy działają innowacyjnie. Ale wybranie tzw. Citu Estońskiego, bądź skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej lub też wnioskowanie o 5 % stawkę podatku (IP Box) wymaga od nas zadania szeregu praktycznych pytań: czy to się opłaca i jakie obowiązki muszę spełnić, by skorzystać z tych preferencji. Wybór nie jest łatwy, ale wskażemy na konkretnych przykładach, która opcja może być dla nas najlepsza i na jakie przepisy ustaw podatkowych trzeba zwrócić uwagę. Od roku 2022 do ustaw dochodowych wprowadzono także dodatkowe, bardzo preferencyjne ulgi pozwalające na odliczenie od podstawy opodatkowania licznych wydatków firmowych.
ORGANIZACJA:
Szkolenie odbędzie się w godz. 9:00 - 14:00
PROGRAM
CIT ESTOŃSKI 2022
Podatek CIT oddalony w czasie – dopiero przy wypłacie zysku
Uproszczenie obowiązków ewidencyjnych
Kto może wybrać tę formę opodatkowania, a kto nie ma na to szansy?
Analiza planów rozwojowych przed ewentualną decyzją o wyborze citu estońskiego
Jakie warunki muszę spełnić, by nie „wypaść” z citu estońskiego?
Obowiązki zatrudniania przez spółkę.
Opodatkowanie tzw. ”ukrytych zysków” – co to takiego?
Zmiany w CIT estońskim w ramach Polskiego Ładu 2.0
Czym są wydatki nie związane z działalnością gospodarczą w CIT stońskim? (np. kwestia opodatkowania samochodów firmowych)
Reprezentacja, darowizny, fundacje, pożyczki dla udziałowców, nierynkowe ceny i inne ryzykowne zdarzenia gospodarcze.
Termin płatności podatku.
Jakie warunki trzeba spełnić i co przygotować przed wyborem w 2023 roku citu estońskiego?
ULGA BADAWCZO-ROZWOJOWA
Dla kogo adresowana jest ulga B-R i kto na niej może zyskać?
Istota ulgi – ten sam wydatek 2-krotnie wpływa na podstawę opodatkowania (tzw. „2-krotność kosztu w KUP”)
Ulga B-R w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, IT, technologicznej, tekstylnej, okołomotoryzacyjnej, rodzinne firmy, zdrowa żywność, nowe produkty na rynku, poprawianie właściwości swoich produktów, materiały budowlane, opracowywanie prototypów i testowanie rozwiązań)
Jak dokumentować prace B-R?
Czy prace muszą się zakończyć wynikiem pozytywnym?
Szczegółowa analiza tzw. „kosztów kwalifikowanych” (pensje, surowce, materiały, odpisy od ST, leasing urządzeń, współpraca z uczelniami, NCBR)
Praktyczne uwagi dotyczące wypełnienia CIT-BR i PIT-BR
Najpierw BR a potem IP-Box, czy może w tym samym czasie?
Nowe ulgi podatkowe w PIT i CIT wprowadzone Polskim Ładem; jak je stosować, by maksymalnie zmniejszyć podstawę opodatkowania już w 2022 r.?
Ulga na robotyzację (zakup np. urządzeń – 150 % wydatku w kosztach)
Ulga na ekspansję (np. udział w targach, reklamę)
Ulga na zakup terminali płatniczych.
Ulga na odliczenie kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia produktu na rynek
Ulga na kulturę, sport, szkolnictwo
SPOSÓB I FORMA ZALICZENIA:
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych oraz zaliczenie w formie pracy kontrolnej. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie par. 22 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652).
DODATKOWE INFORMACJE:
Zgłoszenie na szkolenie dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.wroclaw.skwp.pl.
Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia, które nadejdą po zamknięciu listy zgłoszeń są umieszczane na liście rezerwowej.
Potwierdzenie o uczestnictwie w szkoleniu prześlemy pocztą elektroniczną na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
Wykładowcy nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia oraz materiałów szkoleniowych. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
WARUNKI PŁATNOŚCI I REZYGNACJI:
Przesłanie formularza online stanowi zawarcie umowy wiążącej i jest jednocześnie zobowiązaniem do zapłaty. Wpłaty w pełnej wysokości zamówienia należy dokonać przed jego rozpoczęciem.
Przedpłaty w wysokości 100% prosimy kierować na numer konta:
PKO Bank Polski S.A 71 1020 5242 0000 2702 0018 6635; tytułem: imię i nazwisko/nazwa firmy oraz nazwa szkolenia.
Faktura pro forma zostaje wystawiona na pisemną prośbę uczestnika.
Rezygnację (najpóźniej na siedem dni roboczych przed terminem szkolenia) należy przesłać w formie pisemnej na adres szkolenia@wroclaw.skwp.pl. Za datę rezygnacji przyjmuje się termin wpłynięcia pisma do organizatora oraz otrzymania od niego potwierdzenia przyjęcia rezygnacji. Brak uiszczenia wpłaty oraz nieobecność na szkoleniu nie są jednoznaczne z rezygnacją.