RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH W ŚWIETLE POLSKICH I MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW -KSR NR 1 ORAZ MSR NR 7
Wykładowca: Wojciech Dawid Krzeszowski
Czas trwania kursu: 8h ( 9.00 - 15.00)
Cel kursu oraz wymagania wstępne dla słuchaczy:
Celem kursu jest zrozumienie zasad sporządzania rachunku przepływów pieniężnych, wzajemnych powiazań z bilansem oraz rachunkiem zysków i strat oraz umiejętność samodzielnego sporządzania rachunku przepływów pieniężnych.
Słuchaczami kursu mogą być osoby posiadające co najmniej wykształcenie średnie, posiadające wiedzę w zakresie ewidencji księgowej, uznające potrzebę doskonalenia zawodowego oraz rozumiejące istotę i znaczenie przestrzegania norm i zasad etycznych w pracy zawodowej.
Uczestnicy szkolenia: księgowi, główni księgowi, kontrolerzy i analitycy finansowi, dyrektorzy finansowi).
Metody pracy i materiały szkoleniowe:
Proces kształcenia na kursie realizowany jest w formie zajęć wykładowych z elementami ćwiczeń praktycznych w formie studiów przypadków, warsztatowych (pierwszy uproszczony oraz drugi kompleksowy przykład sporządzania rachunku przepływów pieniężnych na bazie ewidencji księgowej). Stosowane są metody i techniki nauczania skoncentrowane na praktycznych aspektach rozwiązywania problemów. W czasie zajęć wykorzystywane są autorskie materiały dydaktyczne przygotowane przez wykładowcę.
Plan nauczania
1. Istota i przydatność informacji na temat przepływów pieniężnych
2. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
3. Metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych i ich konsekwencja wyboru w praktyce
4. Zawartość poszczególnych pozycji rachunku przepływów pieniężnych w ramach działalności operacyjnej, inwestycyjnej oraz finansowej
5. Rola ewidencji księgowej w sporządzaniu rachunku przepływów pieniężnych
6. Sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią na przykładzie ewidencji księgowej na kontach w powiązaniu z wybranymi pozycjami bilansu oraz rachunku zysków i strat.
7. Wykorzystanie wytycznych z przykładu do przypisania kont do poszczególnych pozycji rachunku przepływów pieniężnych.
8. Najczęstsze problemy i przyczyny niezgodności pojawiające się w trakcie sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
9. Różnice w zakresie rachunku przepływów pieniężnych pomiędzy rozwiązanymi zawartymi w MSR nr 7 oraz KSR nr 1
Efektem kształcenia na kursie będzie:
1) poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych z zakresu sporządzania rachunku przepływów pieniężnych,
2) umiejętność rozbudowy planu kont oraz przypisania kont do poszczególnych pozycji rachunku przepływów pieniężnych,
3) pogłębienie zrozumienia istoty rachunku przepływów pieniężnych i jego powiązań z bilansem oraz rachunkiem zysków i strat.
Sposób i forma zaliczenia:
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie par. 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 1632).